Haluk Tolga İlhan Kimdir?

Aslen Erzurumlu olan, Ankara'da dünyaya gelen Haluk Tolga ilhan, Bilkent Üniversitesi Opera Şan Bölümü'nden 2002 senesinde mezun olarak, 1992 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde görev almaya başlamıştır. 2010 senesinden bu yana ise İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde çalışmaya devam etmektedir. Sihirli Flüt, Figaro'nun Düğünü, Yarasa, Saraydan Kız Kaçırma ve Şen  Dul operalarında başrol de dâhil olmak üzere birçok rolde görev almış ve Amerika'da düzenlenen Opera Reading Club of Hollywood Yarışması'nda en iyi tenor ödülünü kazanmıştır.

Opera, Haluk Tolga İlhan'ın profesyonel meslek yaşamını oluştururken, müzikal anlamda farklılığı ise halk müziğinde aramıştır. Tarihsel gerçeklikleri halk müziği ve Anadolu ezgilerine sahip çıkarak dile getirmiş, bu yönde seslendirdiği türküler, sosyal medyada ve profesyonel müzik çevrelerinde önemli bir ses getirmiştir. Türkiye'nin ve Avrupa'nın birçok yerinde konser veren, Abdal'ın solisti ve iki kurucusunda birisi olan  Haluk Tolga İlhan'ın seslendirdiği Ervah-ı Ezelde eseri kendisi ile bütünleşerek, Abdal adı ile yayınlanan albümlerindeki halk müziği icraları beğeni ile takip edilmiştir.Haluk Tolga İlhan, halk müziğinin özünü bozmadan, ses ve söyleyişte yarattığı farklılıkla, özellikle genç nüfus arasında halk müziğinin sahiplenilmesine katkıda bulunmuştur. Dönen Dönsün Ben Dönmezem Yolumdan, bu yolculukta yayımladığı ilk albüm denemesini oluştururken, bu albümü sırası ile Ervah-ı Ezelde, Çerağ-ı Aşk ve Hançere izlemiş, son olarak 2017 senesinde Dara Duran albümünü yayınlamıştır.

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği'nde vermiş olduğu şan derslerini, atölyeler şeklinde kendi ismi ile açmış olduğu Haluk Tolga İlhan Müzik Merkezi'nde devam ettirmektedir. 

haluk-tolga-ilhan-afis.jpg

Haluk Tolga İlhan Müzik Merkezi ne zaman faaliyete başlayacak?

10 Ağustos itibariyle açılacak olan merkez 1 Eylül'de sınıf atölyeleri ile faaliyete başlayacak.

Kayıtlar ne zaman başlayacak ve katılım koşulları nelerdir?

Kayıtlarımız başlamış bulunuyor. İlgi duyduğunuz alanlardaki atölyelere katılım koşulları hakkında 0545 474 47 70 numaralı telefondan ya da haluktolgailhan@gmail.com adresine mail göndererek bilgi alabilir aynı zamanda kaydınızı yaptırabilirsiniz.  

Atölyelere kimler katılabilir?

Sesini ve müzikal potansiyelini keşfetmek isteyen, müziğe ilgi duyan, profesyonel yaşamını müzik ile şekillendiren ya da bunu arzu eden ayrıca konservatuara hazırlanan kişiler atölyelere katılabilir.

Atölyelere hangi hocalar eşlik edecek?

Şan ve piyano Haluk Tolga İlhan'ın, bağlama / gitar başarılı müzisyen ve akademisyen Öner Gerçek'in ve tümü konservatuar eğitimini başarı ile tamamlamış hocalarımızın moderatörlüğünde yürütülecek.

Atölyelerin zamanlamaları nasıl olacak?

Hafta içi ve hafta sonu başlangıç kuru sınıflarımız olacak, bireysel çalışmalar kişilerin ve hocalarımızın ortak zamanına göre şekillendirilecek.

Haluk Tolga İlhan Müzik Merkezi nerededir ve ulaşımı nasıl sağlayabiliriz?

Merkez, Rumelihisarı'da Boğaziçi Üniversitesi'ne 250 m. mesafededir. Toplu ulaşım için Boğaziçi Üni. - Levent metro hattını kullanabilir, 559 C, 43R, 59 RS ve 59 R otobüslerini kullanarak Boğaziçi Üni. durağında inerek merkeze kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

haluk_tolga_ilhan_müzik_merkezi_atölye_s
haluk_tolga_ilhan_müzik_merkezi_atölye_s
haluk_tolga_ilhan_müzik_merkezi_3.png